Vores lokal udstilling 2014 er nu vel overstået, med mange flotte resultater, vi siger mange tak til udstillerene og person som gav sig tid til at besøge os.Katalogen kan ses under fanen kataloger.
 Vil slutte med at takke alle medlemmer og sponsorer

I forbindelse med at drive en forening som normalt ikke har andre indtægter end det som kommer ind via medlemskort, er det rigtigt dejligt at have mulighed for at forskellige firmaer i området giver et bidrag til foreningens kasse.

På denne måde giver det en vis frihed til at kunne lave nogle arrangementer lidt ud over de almindelige klubaftener - og det er rigtigt dejligt.

Det som jeres bidrag er brugt til, er uddeling på vores udstilling d.15/16-11 2014 i Nibe Fritids & kultur center

En kæmpe Tak til jer sponsor

På vegne af Nibe Racedueklub´s medlemmer og Bestyrelse

Formand  Niels Kristian Hæsum Pedersen. 

      Katalog 2014    
    Danske Tumilinger     Dommer: Jens Christensen
Kat nr. Points Farve & Tegning køn år Udstiller
1 92 Mørk Brandet a 14 Mogens Andreasen 
2 93 do u 14 do
3 94 do u 14 do
           
    Formduer      
    Montauban     Dommer: Henrik Madsen
4 94 Hvid a 14 Niels Nielsen Man
5 96 Hvid a 14 Niels Nielsen Man
6 93 do a 14 do
7 94 do u 14 do
8 95 do u 14 do
9 94 do u 14 do
           
    Ægybtisk Sejler     Dommer: Henrik Madsen
10 94 Gazagenti  u 14 Jens Peter Larsen
           
    Luchs Duer     Dommer: Jens Christensen
11 94 Sort m. bånd farvet slagfjer a   Hardy Frandsen
12 95 do a   do
13 95 do u   do
14 93 do u   do
           
    Coburg Lærker     Dommer: Jens Christensen
15 IM Sølv u. bånd a   Jens Peter Larsen
16 91 do u 14 do
17 90 do u   do
           
    Vorteduer     Dommer:Henrik Madsen
    Franske Bagadett      
18 97 Sort a   Mogens Andreasen 
19 95 do u 14 do
20 93 Blåtavlet a   do
           
    Steinheimer Bagadett     Dommer:Henrik Madsen
21 93 Gulfahlet a 14 Mogens Andreasen 
22 94 do u   do
           
    Hønseduer      
    King     Dommer: Jens Christensen
23 91  Brun båndet u   Jens Peter Larsen
           
    Tyske Modenesere Schitty     Dommer: Per E. Pedersen
24 93 Blå u. Bånd a 14 Poul Erik Andreasen
25 91 do u 14 do
26 95 Blå m. Sorte bånd a 14 do
27 91 Rødfahlet a 14 Lindy Sloth
28 93 do a 14 do
29 96 do a   do
30 95 do a   do
31 95 do u 14 do
32 93 do u 14 do
33 94 do u 14 do
34 96 do u   do
           
    Modena     Dommer: Per E. Pedersen
35 95 Brunze Trekulørt 14 Niels Erik Hjort
36 94 do u   do
37 96 Russet Trekulørt a 14 do
38 IM do u   do
39 91 Blå M. Bånd u   do
40 93 Mealy a   do
41 94 Silver Don a   do
42 96 do u 14 do
43 93 Rødcheak a 14 do
44 92 do a   do
45 95 do u 14 do
46 91 do u   do
           
    Kroppert      
    Skade kroppert     Dommer: Kim René Sørensen
47 95 Sort a 14 Gunner Pedersen
48 94 do a 14 do
49 97 Sort a   Gunner Pedersen
50 91 do u 14 do
51 95 do u   do
52 94 do u   do
53 96 Rød a 14 do
54 95 do a   do
           
    Stella Kroppert     Dommer: Kim René Sørensen
55 90 Sort Skadetegnet a 14 Niels Kr. Hæsum Pedersen
56 95 Blå Skadetegnet a   do
57 96 do a   do
58 96 do a   do
59 95 do a   do
60 93 do a   do
61 94 do a 14 Thomas Bach
62 94 do u 14 do
63 93 do u 14 do
64 96 do u   Niels Kr. Hæsum Pedersen
65 95 do u   do
66 93 do u   do
67 92 do u   do
68 90 Sølv Skadetegnet a 14 Thomas Bach
69 93 do a 14 do
70 91 do a   Niels Kr. Hæsum Pedersen
71 94 do a   do
72 95 do a   do
73 97 Sølv Skadetegnet a   Niels Kr. Hæsum Pedersen
74 94 do a   do
75 96 do u   Thomas Bach
76 94 do u   do
77 95 do u   Niels Kr. Hæsum Pedersen
78 93 do u   do
79 91 do u   do
80 95 do u   do
81 IM do u   do
           
    Schlesisk Kroppert     Dommer: Kim René Sørensen
82 93 Hvid a 14 Kresten Buus
83 95 do a 14 do
84 97 do a 14 Børge Nielsen
85 92 do a   do
86 94 do a   do
87 93 do a   Kresten Buus
88 93 do u 14 do
89 95 do u   Børge Nielsen
90 94 Gulfahlet a 14 Kresten Buus
91 95 Gulskimlet a 14 do
92 95 do a   do
93 96 do a   do
94 91 Sort Hvidhovdet a 14 Kresten Buus
95 95 do a 14 do
96 91 do a   do
97 95 do a   do
98 91 do a   do
99 96 do a   do
100 IM do u 14 do
           
    Stieger Kroppert     Dommer: Kim René Sørensen
101 95 Blå m. Sort Bånd a 14 Børge Nielsen
102 95 do a   do
103 94 do u 14 do
104 91 do u   do
           
    Thurringe Kroppert     Dommer: Kim René Sørensen
105 93 Hvid a 14 Thomas Bach
106 90 do u 14 do
107 IM do u 14 do
           
    Farveduer      
    Thyrringe Skjoldduer     Dommer: Jens Christensen
108 94 Rød a 14 Hans Jørgen Nielsen
109 95 Rød a 14 Hans Jørgen Nielsen
110 92 do a   do
111 94 do a   do
112 92 do u 14 do
113 92 do u 14 do
114 95 do u   do
115 95 do u   do
116 94 Sort m. Hv. Bånd a   Mogens Andreasen
117 95 Sort m. Hv. Bånd a   Mogens Andreasen
118 94 do u 14 do
119 92 Sort Skælvinget u   Per E. Pedersen
120 97 Sort Skælvinget u   Per E. Pedersen
121 95 Blå M. Hv. Bånd a   Per E. Pedersen
122 93 do u   do
123 96 do u   do
124 96 Blå skælvinget a   Per E. Pedersen
125 95 do a   do
126 92 do a   do
127 92 do a   do
128 95 do u   do
129 92 do u   do
130 97 Blå skælvinget u   Per E. Pedersen
           
    Sachsisk Skjoldduer     Dommer: Jens Christensen
131 92 Sort M. Hv. Bånd a   Per Greth Nielsen
132 93 do a   do
133 92 do u   do
134 95 Sort M. Hv. Bånd u   Per Greth Nielsen
135 92 Blå M. Hv. Bånd a 14 Per Greth Nielsen
136 94 do a   do
137 94 do a   do
138 93 do a   do
139 93 do u 14 do
140 92 do u   do
    Trommeduer      
    Tysk Dobbelt kappet     Dommer:Henrik Madsen
141 93 Hvid a   Arne Vogensen
142 95 do a   do
143 94 do a   do
144 94 do u   do
145 94 Sort     Jens Simensen
146 95 do     do
147 92 Rød a   Arne Vogensen
148 96 do     Jens Simensen
149 97 Rød     Jens Simensen
150 93 do     do
151 94 Gul a   Arne Vogensen
152 96 Gul u   Arne Vogensen
153 94 Blå u. Bånd a 14 Jens Simensen
154 96 do a 14 do
155 95 do u   do
           
    Bernburger Trommer     Dommer:Henrik Madsen
156 93 Sort     Jens Simensen
157 94 do     do
158 95 do     do
159 97 Sort     Jens Simensen
160 95 do     do
161 93 do u 14 Mogens Andreasen
162 97 Rød     Jens Simensen
163 93 Gul     do
           
    Altenburger Trommer     Dommer:Henrik Madsen
164 93 Sort a   Jens Peter Larsen
165 94 Blå m. Sort Bånd   14 do
166 94 do a   Bjarne Nielsen
167 93 do a   do
168 96 Blå m. Sort Bånd a   Bjarne Nielsen
169 94 do a   do
170 95 do     Jens Peter Larsen
171 95 do     do
172 96 Blå m. Sort Bånd     Jens Peter Larsen
173 92 do u   Bjarne Nielsen
174 94 do u   do
175 94 do u   do
176 93 do u   do
177 95 BlåSkimlet     Jens Peter Larsen
178 94 do     do
179 94 do     do
           
    Mæfiker      
    Italiensk Mæfiker     Dommer: Jens Christensen
180 94 Blå M. Sorte bånd a   Bjarne Nielsen
181 94 do a   do
182 95 do a   do
183 92 do a   do
184 96 Blå M. Sorte bånd u   Bjarne Nielsen
185 93 do u   do
186 94 do u   do
187 94 do u   do
           
    Tumlinger      
    Rheinske Ringslager     Dommer: Jens Christensen
188 95 Blå M. bånd u 14 Jens Peter Larsen
189 95 Blå Tavlet   14 do
           
    Tysk Show Tipler     Dommer:Henrik Madsen
190 97 Kopper farvet u 14 Jens Peter Larsen
191 95 do u 14 do
192 95 do u   do